Dorota Gellner– poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci, tekstów piosenek, słuchowisk radiowych, bajek muzycznych. Córka poetki Danuty Gellnerowej, ur. 11lutego 1961 w Warszawie.

Debiutowała w „Świerszczyku” w 1982 roku. Współpracowała lub współpracuje z czasopismami dziecięcymi: „Świerszczyk”, „Miś”, „Płomyczek”, „Pentliczek”, „Ciuchcia”, „Nasz Maks”, „Plac Słoneczny 4”. Napisała ponad sto książek i prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci. Jest autorką słuchowisk radiowych, bajek muzycznych, scenariuszy dla TVP („Tęczowa bajeczka”, „Ludek Samoludek”), sztuki „Diabliki, , figliki” (prapremiera Państwowy Teatr Lalek Guliwer w Warszawie). W latach 1984-1993 współautorka (wraz z Barbarą Kolago) radiowej audycji słowno muzycznej „Zielona Półnutka”. Utwory Doroty Gellner znajdują sięw podręcznikach, przewodnikach metodycznych, antologiach, a książki na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Książka „Wścibscy” została wpisana na Listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek (niem.) w Monachium.

Wybór osoby Doroty Gellner na Patrona naszego przedszkola nie jest przypadkowy.

Jesteśmy placówką, która bardzo często i z wielką ochotą wykorzystuje w swej działalności dydaktycznej oraz wychowawczej twórczość wielu znanych poetów i literatów. Jednak twórczość przedstawionej pisarki jest nam szczególnie bliska, ponieważ zawiera treści z najbliższego otoczenia dziecka oraz porusza wiele tematów i problemów żywych w środowisku naszego przedszkola.

Lubimy czytać, bawić się i uczyć przy książkach tej pisarki. To z nich czerpiemy radość, pasje twórczą i otwartość na świat dziecięcej wyobraźni, którą w swoich utworach Dorota Gellner dzieli się z tak wielką szczodrością. Zawarta w nich ekspresja, prostota wyrazu oraz subtelny humor i wdzięk, z jakim przedstawia świat w szczególny sposób  trafiają do każdego odbiorcy.

Pani Dorota Gellner jest skarbnicą pomysłów, pigułką  wiedzy o mądrych i pięknych rzeczach, podsuwa pomysły jak twórczo spędzać czas z dzieckiem oraz pomaga wybrać co jest dobre i bezpieczne dla każdego dziecka. Utwory Doroty Gellner stanowią znakomitą bazę wyjściową do tworzenia barwnych prac plastycznych, rozwijają wyobraźnię i poczucie humoru młodych odbiorców. Zawierają dużo walorów wychowawczych, pozbawione są jednak zbędnego moralizatorstwa.

Dorota Gellner napisała teksty do ponad dwustu piosenek dziecięcych. Są to utwory, po które bardzo chętnie sięgamy w codziennej pracy wychowawczo-dydaktycznej.