Projekt  Mały miś w świecie wielkiej literatury  realizuje grupa II – czterolatki,

którego koordynatorem przedszkolnym jest Joanna Dominiczak.

Czytające przedszkolaki – edycja 2019 r.

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

Wiodące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym.

Rozwijanie czytelnictwa: czytanie w domu i przedszkolu, prezentacja dzieciom utworów polskich pisarzy i poetów.

Opis:

Dzieci wraz z nauczycielem wybierają grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków.

Misiowi zostanie nadane imię, a projekt zainauguruje czytanie w przedszkolu/grupie przedszkolnej.

a) Czytamy w przedszkolu:

• Projekt zainauguruje czytanie w przedszkolu/grupie przedszkolnej, do którego zaprosić można osoby związane z przedszkolem.
  • Wszystkie osoby zapraszane do przedszkola wpiszą się do pamiątkowej kroniki przedszkolaków.
  • W odpowiedzi na kierunki polityki MEN na rok szkolny 2019/2020 rekomendujemy czytanie w przedszkolu tekstów polskich poetów i pisarzy.

Przewiduje się w okresie 1 październik 2019 – 31 marzec 2020 włączenie do projektu przedstawicieli Grupy MAC S.A., właściciela marki MAC Edukacja, na zasadach określonych w osobnym załączniku do niniejszego Regulaminu.

b) Czytamy w domu:

• Miś zostanie wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek i odrysują swoją rączkę (praca w domu). W roku szkolnym 2019/2020 czytamy polskie bajki, baśnie, wiersze.
  • Kolejność wędrówki Misia określa nauczyciel (losowa lub według dziennika).
  • Nauka piosenki: Czytaj z Misiem umila czas oczekiwania na jego powrót. Na zakończenie projektu dzieci otrzymają dyplomy.

Drodzy Rodzice!

Pragnę zachęcić Was do uczestnictwa w projekcie: „Mały miś w świecie wielkiej literatury”,

którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa i współpraca między przedszkolami.

Być może słyszeliście już historię Bruna, który wyruszył w świat. Tak, miś zwiedza przedszkola w całej Polsce, by wysłuchać bajek i poznać przedszkolaków. Projekt wywołał tyle pozytywnych emocji, iż postanowiłam zaprosić misie do domów moich ukochanych przedszkolaków. Bez Was jednak mój pomysł nie dojdzie do skutku…

O co proszę? Przygotowałam misia, który będzie wędrował od domu do domu przedszkolaków z dzienniczkiem „pod pachą”. Zadaniem dziecka jest   zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc. Łatwe, prawda? Zapewne co wieczór jest to rytuał obecny w Waszym życiu, tym razem towarzyszyć Wam będzie pluszowy Gość.

Zanim poczytacie dziecku i misiowi proszę Was, aby w dzienniczku zostawić misiowi pamiątkę. Na karcie: „Tu byłem” proszę wpisać imię dziecka, pomóc odrysować jego dłoń i zachęcić Waszą pociechę do wykonania rysunku dla misia. Wpiszcie tytuł bajki/ książeczki którą przeczytaliście. Myślę, że będzie to dla Was wspaniała zabawa 🙂

Kornel Makuszyński powiedział, iż: „Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca.” Zaproście dzisiaj proszę to słońce do Waszego domu wraz z pluszowym przyjacielem dzieci.

Pozdrawiam serdecznie

Joanna Dominiczak